21
Říj
written by: admin

-

Výstava je složena z následujících tématických celků:

-

1. Odstraňování symbolů komunistického režimu

Během listopadu a prosince 1989 se skupina nejaktivnějších občanů odhodlala odstranit znaky komunismu z hulínských ulic. Vše bylo pečlivě zdokumentováno.

-

2. Sundávání bysty Vladimíra Iljiče Lenina – 13. ledna 1990

V sobotu 13. ledna 1990 se na náměstí sešlo několik set občanů, aby přihlíželo sundání bysty Vladimíra Iljiče. I tato událost se zachovala na fotografiích.

-

3. Mítinky Občanského fóra – v Kulturním klubu, Sokolovně

Na výstavě jsou k vidění fotografie z ustavující schůze OF v Hulíně, prezenční listiny a jiné zajímavé dokumenty.

-

4. Manifestace Občanského fóra – náměstí

Hulínské náměstí stejně jako náměstí jiných měst bylo svědkem revolučního hnutí. Na jedné z manifestací vystoupil zpěvák Michal David. I z těchto setkání máme cenné fotografie.

-

5. P. Vojtěch Rygál – hulínský rodák zavražděn na hranicích

Tento hulínský rodák byl zastřelen při přechodu hranice. Byl tak prvním zabitým duchovním na československých hranicích. Na výstavě se objeví unikátní fotografie z jeho pohřbu, který byl mimochodem pečlivě sledován StB. Dochovaly se dokonce posmrtné fotografie P. Rygala, které naznačují, že nezemřel „pouze“ střelnou ranou, ale byl ubit.

-

6. Dokumenty doby

Každá doba s sebou nese důležité dokumenty. Ani revoluční doba v Hulíně není výjimkou. K dispozici je rozličná korespondence, anonymní dopisy, „udání“, apod.

-

7. Hulínští občané, kteří se nebáli…

Statečnost projevili občané Hulína, kteří se nebáli jít na ulici a vést Občanské fórum, mnozí z nich v Hulíně žijí dodnes. Výstava poskytne i jejjich reflexi a náhled na tehdejší situaci.

-

8. Komunistický režim a jeho pád v roce 1989

Jaká byla doba pod vedením zločinecké organizace jménem KSČ? Zlá.. Máme na to důkazy aneb obecné shrnutí komunistického režimu pro zapomětlivé.

-

9. Polistopadový vývoj v Hulíně 1990

Důležitá byla samozřejmě příprava na svobodné volby. Tato kapitola nabídne fotografie z jednání „u kulatého stolu“, dokumenty předvolební, tajné informace od informátora přímo od městské KSČ, průběh volební kampaně.

-

Neváhejte a přijďte se na výstavu podívat!

Výstava samotná pak je obohacena o detaily a komentáře, které není z technických důvodů možné umístit na tyto stránky. Všechno bude postupně umisťováno zde na tento web, samozřejmě ale až během probíhající výstavy nebo po jejím skončení.

Děkuji za pochopení. LP

Doplňky pro odvodnění diuretika a suplementy